Jak co miesiąc 9 grudnia 2020 roku, została odprawiona msza w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika na Woli przy ul. Bema 73/78 . Modlono się za 200 tys. Polaków pomordowanych w Niemieckim obozie zagłady KL WARSCHAU w latach 1942-1944.
Po mszy uczestnicy miesięcznicy przed kościołem dowiedzieli się o śmierci 13.11.2020 r. Pana Andrzeja Postka pochowanego na Wólce Węglowej (kwatera S3 96 16), który był oddany sprawie KL WARSCHAU i sędzi Marii Trzcińskiej, prowadził na facebooku stronę obozu. Również dowiedzieliśmy się o śmierci Pani Major Lidii Markiewicz-Ziental ps. „Lidka sanitariuszki, najmłodszego żołnierza Armii Krajowej „Zośka”. Brała udział w ciężkich walkach na Woli w natarciu na Gęsiówkę.
Wysłuchano też rozmowy telefonicznej z prof. Włodzimierzem Bojarskim, który pracuje nadnowąbroszurą o obozie.
Link do filmu z kolejnej miesięcznicy KL WARSCHAU – PAMIĘTAMY!:
https://www.youtube.com/watch?v=pN1euAnqJM4&feature=youtu.be
Polacy znów dostali nożem w plecy!
Narodowy Bank Polski 8 grudnia 220 r. wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł. O nakładzie 11 tysięcy sztuk „Ofiarom obozu KL WARSCHAU”. Przy okazji wydrukowano kłamliwą ulotkę, której autorem jest Władysław Kopka. Ulotka i moneta mają dalej zakłamywać prawdę o Niemieckim obozie zagłady dla Polaków w Warszawie, który został założony przez Niemców na podstawie trzech rozkazów Himlera: z 9.10.1942, 16.02.1943 oraz 11.06.1943 r. Działał przez dwa lata 1942-1944 w okresie między główna likwidacją Getta a Powstaniem Warszawskim i nie była to tylko Gęsiówka, a obóz był kompleksem złożonym z pięciu lagrów zlokalizowanych w trzech dzielnicach Warszawy. To był obóz dla Polaków, a nie dla Żydów jak i Polaków. Perfidnym kłamstwem jest szacowanie liczby ofiar na 20 tys. Prawdą jest, że w obozie wymordowano 200 tys. osób. Przyjęto kierunek stopniowego wyciszania KL Warschau, aż do całkowitego zanegowania jego istnienia. Ofiary tego obozu ok. 100 tys. osób wliczono do strat Powstania Warszawskiego, a drugie 100 tys. połączono z gettem.
Treść kłamliwej ulotki.
Konzentrationslager Warschau powstał w sercu stolicy Polski w latach krwawej okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Ofiarami KL Warschau byli zarówno żydowscy więźniowie przywiezieni z KL Auschwitz-Birkenau, jak i Polacy, głównie warszawiacy - mordowani podczas masowych egzekucji w latach 1943-1944. Obóz zajmował rozległy obszar w centrum miasta, który potocznie określano mianem Gęsiówki. Nazwa pochodziła od najstarszej części obozu znajdującego się w dawnych koszarach wojskowych położonych przy ul. Gęsiej w Warszawie, przemianowanej po wojnie na ul. Mordechaja Anielewicza, jednego z przywódców powstania żydowskiego w getcie warszawskim w 1943 r. Zwłoki zamordowanych palono w krematorium i na dziedzińcach KL Warschau (Gęsiówki). Ramy czasowe funkcjonowania obozu wyznaczają dwa warszawskie zrywy powstańcze. W lipcu 1943 r., po upadku powstania w getcie warszawskim, zaczęła się historia KL Warschau. Z początkiem Powstania Warszawskiego związany jest natomiast zwycięski atak żołnierzy Armii Krajowej na ufortyfikowany obóz i jego wyzwolenie w dniu 5 sierpnia 1944 r.
Podstawowym celem założonego przez nazistów obozu koncentracyjnego była grabież mienia i zabudowy miejskiej pozostałej po byłym getcie warszawskim. Potem pojawił się cel eksterminacji mieszkańców Warszawy. Ciała rozstrzelanych ludzi zbierano więc z ulic i przewożono do Gęsiówki. Wykorzystano w tym celu złożone z żydowskich więźniów obozu "komanda śmierci". Na terenie samej Gęsiówki zabijano także więźniów politycznych z pobliskiego więzienia gestapo Pawiaka. Liczbę ofiar KL Warschau i egzekucji ulicznych w Warszawie w latach 1943-1944 szacuje się na mniej więcej 20 tysięcy osób. W większości są to straty anonimowe.
Na awersie monety widzimy murowane baraki wraz z murem obozu koncentracyjnego, uwiecznione na powstańczych fotografiach z 5 sierpnia 1944 r. Na rewersie monety natomiast widzimy ich zarys. Przerwany drut kolczasty oraz symbol Polski Walczącej dobrze oddają emocje towarzyszące wyzwoleniu Gęsiówki przez powstańców w sierpniu 1944 r. Był to heroiczny bój o wolność i godność uwięzionych w tym obozie więźniów żydowskich i polskich, ubranych w obozowe pasiaki z naszytymi na nich numerami. Element pasiaka został przedstawiony na monecie.
Źródło ulotki; https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-nowa-moneta-kolekcjonerska-nbp-ofiarom-obozu-kl-warschau,nId,4860540
ewinia